Dağ Gorillerinin Beslenme Ekolojisi ve Diş Morfolojisi

Sayıları gittikçe azalan Dağ gorilleri (Gorilla beringei beringei) ve beslenme biçimleriyle ilgili yakın zamanda yayınlanan bir çalışma bulundukları çevre ve beslenme biçimleri arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.

Ruanda’da Volcanoes Ulusal Parkı’nda yaşayan 58 dağ goriliyle yapılan çalışmada primatların diş aşınmaları gözlemlendi. Gözlemlendi diyorum çünkü birey odaklı 50’şer dakikalık gözlem yöntemi kullanarak tüm molar dişleri gözlemlendi ve sonuçlara dayanarak yayınlanan çalışmada, dişlerdeki aşınmanın dijitalize hali de sunuldu. Çalışmacılar, dişlerin taç morfolojileri inceleyerek ekolojik faktörlerin dişleri büyük ölçüde etkilediğini söylüyorlar.

Volcanoes Ulusal Parkı’nda Dağ gorilleri günde yaklaşık 30 kilo kadar bitki tüketiyorlar ve beslenmeleri yukarıda da bahsedildiği gibi epey geniş bir yelpazeye sahip. Bulundukları bölge ise hem yasak avcılık faaliyetleri yüzünden hem de ormanların giderek yok olması sebebiyle bu çeşitliliği kısıtlıyor. Jordi Garbany’nin liderliğinde yapılan çalışma ise dental morfolojinin yiyeceğe nasıl adapte olduğunu ortaya koyuyor.

Tüm primatların beslenme biçimlerinin çeşitliliğinden bahsedilecek olursak genel olarak üç şekilde sınıflandırılabilir:

1. Omurgalı ve omurgasız hayvanların çeşitli bölgeleri.
2. Bitkilerin üreme bölümleri; çiçekler, tomurcuklar, meyveler, nektarlar ve diğerleri.
3. Bitkilerin yapısal bölgeleri; yapraklar; kökleri, ağaç kabukları ve diğer bölümler.

Primatlarda beslenme kabaca bu şekilde olsa da, her bir maddenin kendi içinde çeşitliliğinin önemi, bu çalışmayla da anlaşılıyor.

Çalışmada, dağ gorilleri diğer populasyonlara göre daha az diş aşınması gösteriyor. Yaprak ve yerdeki vejetasyondan oluşan görece yumuşak yapılı beslenme biçimine uyum sağlamış görünüyolar. Araştırmacılar, fındık gibi sert kabukları kırmak ya da sert tohumları tüketmek için adapte olmadıklarını söylüyor.

Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu büyük kuyruksuz maymunlar, araştırmaya göre ovalarda yaşayan türdeş ova gorilleri gibi diğer türlere göre daha az dental hasara sahipler. Dahası, dağ gorillerinde diğer primat türlerine kıyasla da çok az diş aşınması var. Bu yüzden denilebilir ki; çeşitli sebeplerle değişen beslenme alışkanlıkları, gorillerin yaşam kalitesini etkilemektedir. Yani hayvanlar, çevresindeki ekolojik koşullara alışmaya başlıyolar.

Kaynaklar:
• https://www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160511084337.htm
• Galbany, J. ve diğerleri (2015). Tooth wear and feeding ecology in mountain gorillas from Volcanoes National Park, Rwanda. American journal of physical anthropology.

Please follow and like us:
error

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*